ژاپنی ها می گفتند شما را چه به تولید چرخ خیاطی

روایتی ناشنیده از زندگی سید صادق سبزواری، پدر صنعت چرخ خیاطی ایران که در سکوت خبری درگذشت.

کد : 6
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 تير 1397
print
بازدید : 1678

روایتی ناشنیده از زندگی سید صادق سبزواری، پدر صنعت چرخ خیاطی ایران که در سکوت خبری درگذشت.

 درميان هياهوى جام جهانى و هزار موضوع ريز و درشت ديگر، يك خبر گم شد. فوت مرحوم سيد صادق سبزوارى؛ البته بعيد بود كه اگر آن را در بوق و كرنا هم می كردند، باز براى ما اتفاق خاصى می افتاد و به قول معروف كك مان می گزید، چون مرحوم نه سلبريتى بود و نه اينكه صفحه اى در فضاى مجازى داشت تا ما دست كم بدانيم كه او با وجود روحانى بودن، پدر صنعت چرخ خياطى ايران محسوب مى شود و در روزگارى كه همه داشتند سرمايه هايشان را از ايران بيرون می كشيدند، ريسك كرد و با هر سختى اى كه بود، اولين كارخانه توليد چرخ خياطى را در قزوين راه انداخت. حالا اينكه چرا در اين سى و اندى سال براى يك بار هم كه شده چهره او را نديديم و كسى معرفى اش نكرد، فقط خدا می داند و بس.

 

بازهم پاى قاجارها در ميان است!

ورود چرخ خياطى به ايران زمان مظفرالدين شاه و سفر او به فرنگ اتفاق افتاد، ولى سالها طول كشيد كه مردم به آن عادت كنند و حاضر شوند كه پارچه هایشان را بدهند يك دستگاه بدوزد نه دست خودشان.  حتى پس از آنكه شاه اين اختراع فرنگى را به همراه يك خياط قفقازى به تهران آورد تا لباس درباريان توسط آن دوخته شود هم مردم با اين باور كه پارچه با چرخ خياطى جويده میشود و دوام آن كم میشود، چندان روى خوش به آن نشان نمی دادند.

نقل است که کارخانه معتبر سینگر که از كارخانه معتبر چرخ خياطى بود اولين ماشينهاى دوزندگى را به ايران آورد و يك نمايندگى رسمى در تهران باز كرد. در اين نمايندگى كه در خيابان بوذرجمهرى (15 خرداد ) قرار داشت، كسانى كه چرخ خياطى خريدارى می كردند زير نظر مربى آمريكايى دوره هاى آموزش خياطى با چرخ را مى گذراندند و به اين شكل كم كم چرخ خياطى جاى خودش را ميان مردم باز كرد.

 

چرخ خياطى در ايران با سبزوارى ها گره خورده است

اما داستان چرخ خياطى در ايران بيشتر از سينگر و شاه قاجارى، با خانواده سبزوارى، بويژه سيد صادق گره خورده است. پدر مرحوم سبزوارى در بازار معين اهواز فروشگاه لوازم خرازى و بعدها خانگى داشت. همان زمان هم شركت هسكوارناى سوئد كه يكى از بزرگترين توليدكنندگان چرخ خياطى در دنيا بود، دنبال نماينده اى می گشت تا كار فروش ايران و حداقل غرب ايران را برايشان انجام بدهد. قرعه به نام پدر حاج سيد صادق افتاد و مدتى نگذشت كه مرد سختكوش بازار اهواز نماينده رسمى شركت سوئدى در ايران شد.

برچسب ها :
print
ثبت 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
همه روزه از شنبه تا پنجشنبه 9 صبح تا 7 عصر
ساعت کاری فروشگاه مرکزی کاچیران